مطالب عمومی خرید عمده

راهنمای کامل خرید عمده برای خانه

خرید عمده برای خانه

در سال‌های اخیر، خرید عمده برای خانه بسیار بیشتر از قبل طرفدار پیدا کرده است. بیشتر افراد به دلیل گرانی محصولات و عده‌ای هم با هدف محافظت از محیط زیست به خرید عمده و پکی روی آورده‌اند. خرید عمده برای خانه، اعتیادآور است! اگر چند بار عمده خرید کنید، دیگر میل به خریدن گران‌تر و تکی موادغذایی و…. نخواهید داشت.

به طور کلی خرید پکی کالاهای مصرفی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های ماهیانه خانواده می‌شود. اما در صورتی‌که بعضی نکات را در این مورد رعایت نکنید، خرید پکی ممکن است حتی هزینه اضافی روی دستتان بگذارد. در ادامه این مطلب، از نکاتی می‌گوییم که با رعایت کردن آنها تجربه بهتری از خرید عمده کالاهای موردنیازتان خواهید داشت.

 

نکات راهنمای خرید عمده برای خانه

قیمت یک واحد محصول را حساب کنید.

تمام فلسفه خرید عمده، کمتر کردن قیمت واحد محصول خریداری شده است. پس هنگام خرید عمده، حتما اول قیمت 1 واحد آن را حساب کنید و بر اساس قیمت 1 واحد تصمیم به خرید بگیرید.

حساب کردن این مقدار، ساده است. ولی اکثرا در محاسبه آن اشتباه می‌کنیم. بگذارید با یک مثال این مسئله را توضیح بدهم.

راهنمای خرید عمده برای خانه

فرض کنید در فروشگاه عمده‌فروشی هستید و انتخاب‌های مختلفی برای خرید سس کچاپ عمده دارید. به همین خاطر تصمیم می‌گیرید قیمت‌ها را مقایسه کنید و محصول ارزان‌تر را بخرید. برای به دست آوردن قیمت واحد پک 12 تایی سس کچاپ، احتمالا قیمت کلی آن را بر 12 تقسیم می‌کنید تا قیمت 1 عدد را به دست آورید و سپس هر کدام قیمت کمتری داشت، آن را می‌خرید. اما یک لحظه صبر کنید! درست در همینجا یک فاکتور را جا انداختید! فاکتور وزن!

وزن هر سس کچاپ در برندهای مختلف متفاوت است. سس‌های 400، 500، 600 گرمی و حتی 2 کیلویی با برندهای مختلف در بازار موجود هستند و حساب کردن قیمت با روش بالا اشتباه است.

برای انتخاب ارزان‌ترین سس کچاپ، باید قیمت 1 کیلو از سس را حساب کنید و بر اساس این قیمت، محصولات را با هم مقایسه کنید.

ساده است. در سس 500 گرمی 12 هزار تومانی، قیمت 1 کیلو در واقع 24 هزار تومان است. با این روش، بهتر از قبل می‌توانید قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید و کالاهای موردنیازتان را با قیمت مناسب‌تری بخرید. پس حتما در زمان خرید پکی، به جز قیمت به وزن محصولات هم دقت کنید. با دقت به این نکته، خریدهای عمده بهینه‌تری خواهید داشت.

 

کالایی که تا حالا امتحان نکرده‌اید را عمده نخرید!

ممکن است محصول جدید را اصلا نپسندید یا به هر دلیل مناسب نیازتان نباشد. مثلا به جای خرید عمده یک شامپو که قیمت خوبی دارد اما تا حالا آن را امتحان نکرده‌اید، اول یک عدد از آن را بخرید و اگر با موهایتان سازگار بود، عمده‌اش را بخرید.

حتما بارها برایتان پیش آمده که محصولی را بخرید و اصلا از خریدتان راضی نباشید. در این مواقع طبیعتا بار دومی برای خرید آن محصول در کار نخواهد بود. پس حتما کالایی را پکی بخرید که یا شخصا از آن استفاده کرده‌اید و راضی بوده‌اید و یا به قدری معتبر و معروف است که نیازی به تست کردنش نیست. با این کار می‌توانید مطمئن شوید که پولتان را دور نمی‌ریزید.

 

کالایی که زود فاسد می‌شود را عمده نخرید؛ مگر اینکه…

به عنوان یک حرفه‌ای در خرید عمده، سعی کنید اصلا محصولی که تاریخ انقضای کوتاهی دارد و یا خیلی زود فاسد می‌شود را عمده نخرید. مگر اینکه قصد داشته باشید طی مدت کوتاهی به نحوی از آن استفاده کنید. مثلا آنرا بپزید، فریز کنید و یا در غذا استفاده کنید.

بعضی مواقع ممکن است قیمت‌ عمده گول‌زننده‌ای روی مواد غذایی تازه ببینید و وسوسه شوید که مقدار زیادی از آن بخرید. مثلا 50 درصد تخفیف در قیمت میوه برای هر کسی وسوسه‌کننده است. ممکن است این قیمت را برای خرید سیب عمده ببینید و زمانی به خودتان بیایید که 10 کیلو سیب خریده‌اید، در حالی که میدانید مصرف هفتگی شما فقط 1 کیلو است و مابقی سیب را احتمالا دور میریزید. در این صورت با خرید عمده سیب نه تنها صرفه‌جویی نکرده‌اید، بلکه پولتان را هدر داده‌اید.

اما در صورتی‌که برای خریدتان هدف دارید و این مقدار موادغذایی را به قصد پخت مربا و ترشی، فریز کردن و استفاده در غذا می‌خرید، همچنان خرید عمده یک بُرد بزرگ برای شماست.

 

کالاهایی که بهتر است عمده بخرید:

خرید عمده دستمال کاغذی

 • دستمال و دستمال توالت
 • پدهای بهداشتی و پوشک
 • مسواک و خمیردندان
 • انواع باتری
 • مایع دستشویی و ظرفشویی
 • نایلون
 • انواع کنسروها
 • ماکارونی و رشته
 • برنج
 • انواع حبوبات
 • و…

 

کالاهایی که نباید عمده بخرید:

 • انواع میوه‌ها
 • انواع سبزیجات
 • لبنیات
 • سس‌های با تاریخ انقضای کم
 • و….

 

مطمئن شوید که فضای کافی برای انبار کردن دارید.

قبل از خرید عمده برای خانه، جای کالاها را در منزل، انباری، تراس یا هر فضای دیگری مشخص کنید. در غیراینصورت، بعد از خرید شما می‌مانید و اجناسی که نمی‌دانید با آنها چه کنید. اگر فضای کافی برای نگهداری محصولات ندارید، شاید بهتر باشد اصلا عمده خرید نکنید و یا فقط کالاهایی که فضای زیادی اشغال نمی‌کنند (مانند حبوبات) را عمده بخرید و تا حدی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

 

مراقب تمام شدن کالاها باشید.

وقتی کالاهای موردنیازتان را عمده می‌خرید، عادت می‌کنید که آنها را در خانه داشته باشید و زمانی که یک بسته تمام شد، به راحتی از انبارتان جایگزین کنید. به همین خاطر احتمالا فراموش می‌کنید که کالای جدید بخرید و جایگزین کنید و یک بار که کالا را نیاز دارید، انبارتان را خالی می‌بینید.

بهترین راهکار برای اینکه به چنین موقعیتی برنخورید، چک کردن انبار است. ماهی 1 بار مکانی که کالاهایتان را نگه می‌دارید چک کنید و هر زمان که یکی دو بسته از آن باقی مانده بود، سری جدید را بخرید.

بعضی کالاها سرعت مصرفشان بیشتر از کالاهای دیگر است. حواستان بیشتر به این دسته کالاها باشد. مثلا مصرف صابون در خانه شما احتمالا 1 عدد در ماه است در حالی که مصرف رب گوجه فرنگی 3 عدد است. البته که ممکن است این آمار بنا بر تعداد افراد خانواده و سبک زندگی شما متفاوت باشد. اما به طور کلی سعی کنید میزان مصرفتان را بشناسید و مصرف حداقل 1 ماه خود را همیشه در انبار داشته باشید.

 

مصرفتان زیاد نیست؟ خریدها را با بقیه تقسیم کنید.

اگر خانواده کم‌جمعیتی هستید و مصرفتان اصولا کم است، اما از طرفی هم دلتان می‌خواهد عمده خرید کنید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، می‌توانید اجناس را عمده بخرید و آنها را با خانواده، دوست با همسایه تقسیم کنید. با این کار، هم خرید ارزان‌تری می‌کنید و هم مدت طولانی کالاها را انبار نمی‌کنید.

پیش از خرید عمده از خانواده، دوستان و همسایه‌ها‌ (البته اگر ارتباط خوبی با آنها دارید) پرس و جو کنید که آیا آنها هم دستمال کاغذی، رب و سس یا هر کالای دیگری که قصد خرید آن را دارید، لازم دارند یا نه؟

خرید عمده برای خانه به اندازه‌ای به اقتصاد خانواده کمک می‌کند که برای آن برنامه ریزی و تلاش کنیم. اما هر خانواده ممکن است طبق سلایق و سبک زندگی خود، بعضی محصولات پرمصرف را پکی بخرد و بعضی دیگر را نه! امیدواریم نکات بالا به صرفه‌جویی هرچه بیشتر در مخارج ماهیانه شما کمک کند.

فروشگاه اینترنتی عمدکس‌مال (اگر نمی‌دانید عمدکس‌مال چیست کلیک کنید!) سعی دارد محصولات پرمصرف و کالاهای اساسی را به صورت پکی و با قیمت عمده در اختیار شما خانواده‌ها قرار دهد تا بتوانید بدون نیاز به خارج شدن از منزل، بهترین خرید عمده را داشته باشید.

 


 

به ما بگویید در خانه شما چه محصولاتی پرمصرف است و ما را در تامین بهترین محصولات یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *