مطالب عمومی خرید عمده

کمک به حفظ محیط زیست با خرید عمده

حفظ محیط زیست با خرید عمده

در مطالب قبلی گفتیم که با خرید عمده لوازم مصرفی، می‌توانید تا 40 درصد در مخارج ماهیانه خانواده صرفه‌جویی کنید. چون در خرید عمده اصولا مقدار بیشتری از محصول را با قیمت پایین‌تری می‌خرید و همچنین سود خرده‌فروش را در قیمت محصول دخیل نمی‌کنید.

اما صرفه‌جویی در هزینه‌ها، تنها فایده خرید عمده نیست! با خرید عمده محصولات موردنیازتان می‌توانید از محیط زیست هم محافظت کنید. در واقع حفظ محیط زیست با خرید عمده، یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین کارهایی است که برای کمک به زمین می‌توان انجام داد.

در این مطلب توضیح می‌دهیم که حفظ محیط زیست با خرید عمده چطور انجام می‌شود:

 

مزایای خرید عمده برای حفظ محیط زیست

 

زمانی که بصورت عمده خرید می‌کنید:

از کیسه پلاستیکی کمتری مصرف می‌کنید!

بگذارید با یک مثال شروع کنم: استرالیایی‌ها به طور معمول سالانه 5 میلیارد کیسه پلاستیکی استفاده می‌کنند. این یعنی روزانه بیشتر از 13 میلیون کیسه پلاستیکی در استرالیا استفاده می‌شود. در ایران به نسبت جمعیت، این عدد به مراتب بیشتر از استرالیاست. با هر کیسه پلاستیکی که در هنگام خرید کردن برمی‌دارید، ممکن است تصور کنید که 1 نایلون کوچک در این عدد بزرگ نقشی ندارد! اما همین نایلون‌های کوچک ما و شما، این عدد را می‌سازند.

این نایلون‌های پلاستیکی برای بازیافت به صرفه نیستند و معمولا حتی در چرخه بازیافت قرار نمی‌گیرند. به همین خاطر مقدار زیادی از آنها به آب‌های دریاها و اقیانوس‌ها سپرده می‌شوند و یکی از خطرات اصلی در زندگی جانداران آبی و حتی زندگی خود ما در آینده به شمار می‌روند.

 

طبق مطلبی که در سال 2018 در مجله طبیعت منتشر شد، در حال حاضر 87000 تن زباله روی آب‌های اقیانوس آرام شناورند! و این زباله‌ها هر روز بیشتر هم می‌شوند.

 

زمانی که تکی خرید می‌کنید، معمولا در هر مغازه و برای هر کالا یک کیسه پلاستیکی جداگانه به شما می‌دهند که اگر به این تعداد نایلون دقت کنید، متوجه می‌شوید که حداقل نصف آنها اضافی بوده و می‌توانستید از آن صرف‌نظر کنید.

در حالی که معمولا محصولات عمده یا دارای کارتن مقوایی هستند و یا در بسته‌بندی بزرگ‌تری پک شده‌اند. برای حمل این کالاها معمولا نیازی به نایلون اضافه ندارید و یا در صورت استفاده، تعداد نایلون‌های کمتری نیاز خواهید داشت.

 

به کمتر شدن مصرف پلاستیک بسته‌بندی کالاها کمک می‌کنید.

خرید عمده کمک می‌کند تا در مصرف بی رویه پلاستیک در بسته‌بندی کالاها صرفه‌جویی کنید. چون برای بسته‌بندی کالاهای عمده، از پلاستیک کمتری استفاده می‌شود. مثلا یک بسته عدس 1 کیلویی را با عدس 5 کیلویی مقایسه کنید. حجم عدس درون بسته‌ دوم 5 برابر بسته اول است. اما آیا واقعا نایلونی که برای بسته‌بندی آن به کار رفته هم 5 برابر است؟! البته که نه!

از طرف دیگر، اکثر بسته‌بندی‌های پلاستیکی دارای مواد شیمیایی هستند که برای آب و خاک و موجودات زنده کوچک مضرند! البته که زندگی ما انسان‌ها به شدت وابسته به آب، خاک و جانداران دیگر است و با کمتر مصرف کردن پلاستیک در بسته‌بندی‌ها، در واقع قدم مثبتی برای سلامتی خودمان و نسل‌های بعدمان برمی‌داریم.

همچنین بسته‌بندی کالا به طور متوسط 8 درصد قیمت آن را تشکیل می‌دهد. با خرید عمده، هزینه کمتری هم بابت بسته‌بندی محصول پرداخت می‌کنید.

 

آلودگی‌های ناشی از حمل و نقل کالا را کم می‌کنید.

خرید عمده یعنی برای خرید مقدار بیشتری کالا، تعداد دفعات کمتری از خودرو استفاده می‌شود؛ یا اگر از سایت‌هایی مثل عمدکس‌مال خرید می‌کنید، خودروی تحویل محصول با تردد کمتر، محصولات بیشتری را به دستتان می‌رساند.

با خرید پکی و تردد کمتر، می‌توانید به کاهش گاز کربن‌دی‌اکسید در هوا کمک کنید، ترافیک را در شهرهای شلوغی مانند تهران کاهش دهید و به سهم خود از محیط زیست محافظت کنید.

 

از محصولات تازه‌تر استفاده می‌کنید.

کالاها در عمده‌فروشی‌ها سریع‌تر فروخته می‌شوند و در نتیجه سریع‌تر هم جایگزین می‌شوند. به همین خاطر گفته می‌شود که گردش کالا در عمده‌فروشی‌ها بیشتر از خرده‌فروشی‌هاست.

به عنوان مثال سس گوجه‌فرنگی در یک مغازه خرده‌فروشی، معمولا به صورت تکی یا دوتایی فروخته می‌شود. مدت زمان لازم برای فروش 50 پک 24 تایی سس گوجه فرنگی در خرده‌فروشی چندین هفته است. در حالیکه عمده‌فروشان همان سس را در پک‌های 24 تایی می‌فروشند و در نتیجه در عرض چند روز، 50 پک به طور کامل فروخته می‌شود.

این مسئله باعث می‌شود تا کالاهای عمده، معمولا کالاهای تازه‌تری باشند و مدت زمان کمتری را در مغازه و انبار سر کنند. این نکته به سلامتی محصول و در نتیجه سلامتی شما کمک می‌کند.

 

نکات مهم برای خرید عمده

  • قبل از خرید کالای عمده مطمئن شوید که در خانه فضای کافی برای نگهداری آن دارید. احتمالا برای نگهداری حبوبات و… به ظروف بانکه نیاز پیدا کنید؛ یا برای نگهداری شوینده‌ها و دستمال کاغذی باید انباری، فضای زیر سینک و… را در نظر داشته باشید.
  • اگر مصرفتان انقدرها هم زیاد نیست، می‌توانید خریدهای عمده‌تان را با یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا همسایه شریک شوید. تا هم از مزیت‌های خرید پکی و عمده استفاده کرده باشید و هم کالاها را بیش از حد انبار نکنید.
  • به ماندگاری محصولاتی که می‌خرید توجه کنید! ماندگاری بعضی محصولات نسبتا کوتاه است. مانند انواع سس‌ها که معمولا انقضای 6 ماهه دارند.به طور کلی در هنگام خرید، حتما مدت زمانی فاسد شدن محصول را مدنظر قرار دهید و بعد آن را بخرید. اگر به واسطه خرید پکی، تعدادی از محصولات را تا زمان فاسد شدن آنها استفاده نکنید و مجبور به دور انداختن آنها شوید، علاوه بر زیان مالی، به محیط زیست هم آسیب خواهید زد.

 

نتیجه

خرید عمده، نه تنها برای صرفه‌جویی در مخارج خانوار مفید است، بلکه در ابعاد بزرگ‌تر خدمت به این کره خاکی است. اگر همیشه دلتان می‌خواسته کاری برای حفظ و نگهداری از محیط زیست انجام دهید، این کار آسان و بدون ضرر را حتما امتحان کنید.

خرید پکی هزینه زیادی برای شما ندارد؛ فقط یک تغییر کوچک در نحوه خرید کردن است. اما اثرات آن بسیار بزرگ و مهم هستند.

عمدکس مال، وبسایتی است برای خرید عمده خواروبار و لوازم مصرفی خانه از جمله دستمال کاغذی، مواد غذایی و… خرید عمدکس‌مالی (پکی)، هم به اقتصاد خانواده کمک می‌کند و هم گامی است در راستای حفظ محیط زیستمان. برای خرید عمده از عمدکس مال روی تصویر زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *